Pradžia » Karjeros patarimai » Kaip rašyti CV?

Kaip rašyti CV 2023 metais?

Kaip rašyti CV? CV rašymas gali būti sudėtinga užduotis, ypač jei pradedate nuo nulio… Ir, nors nėra vieno visiems tinkančio sprendimo, garantuojančio tobulą CV, jis visada turėtų būti aiškiai suformatuotas ir pakankamai trumpas, kad darbdavys galėtų greitai jį perskaityti. Svarbiausia, kad jis būtų pritaikytas pareigoms, į kurias pretenduojate.

Prieš pradėdami skaityti, kaip rašyti CV, galite susipažinti su mūsų sukurtais CV pavyzdžiais ir CV šablonais.

Neturite laiko skaityti? Peržiūrikėte šį video paaiškinimą:

CV neturėtų būti visiškai nekintamas, tačiau visada turi būti bent keletas dalykų:

1. Asmeniniai duomenys

Tai gali pasirodyti akivaizdu, tačiau nustebsite, kiek žmonių pamiršta nurodyti savo vardą, el. pašto adresą, kontaktinį telefono numerį ir adresą, nors ir perskaito tūkstančius gidų, kaip rašyti CV. Taip pat galite pridėti savo LinkedIn nuorodą, tačiau įsitikinkite, kad ji yra atnaujinta! Kad išvengtumėte nepatogių akimirkų, įsitikinkite, kad visi duomenys yra aiškiai pateikti Jūsų CV viršuje. „Gyvenimo aprašymas“ yra nereikalingas pavadinimas, Jūsų vardas — labai reikalingas.

Pavyzdžiui, tai galėtų atrodyt taip:

Vardas Pavardė ǀ Pareigos

Vilnius

Tel.: +000 0 0000000

El. paštas: vardaspavardė@pastas.lt

linkedin.com/in/vardaspavarde/

Kaip sukurti LinkedIn profilį?

2. Asmeninis pasisakymas, profilis, santrauka arba Personal Statement

Asmeninis pasisakymas (ar karjeros tikslas ar santrauka) yra vienas iš svarbiausių CV paragrafų. Tai yra pirmas dalykas, kuris rodomas jūsų CV, asmeninis pasisakymas yra būtinas norint išsiskirti iš minios. Jis paaiškina, kas Jūs esate, ką siūlote ir ko ieškote. Viena trumpa ir glausta pastraipa siekite įrodyti, kodėl Jūs esate verti darbo pozicijos. Venkite naudoti daugiau negu tris sakinius jam išreikšti. Jis turi būti glaustas, trumpas ir aiškus. Rašydami asmeninį pasisakymą atkreipkite dėmesį į šiuos klausimus:

 • Kas Jūs esate?
 • Ką Jūs galite pasiūlyti kompanijai?
 • Kokie Jūsų karjeros tikslai?

Asmeninis pasisakymas grafikos dizaineriui galėtų skambėti taip:

Esu kūrybingas grafikos dizaineris su 6 metų patirtimi. Šiuo metu ieškau, kaip panaudoti savo pavyzdinius laiko planavimo gebėjimus ir sumažinti projektų laiką Google Inc. Dirbdamas VascoDesigns sukūriau daugiau nei 300 grafinio dizaino darbų ir pagerinau klientų transakcijas 30%.

Kaip parašyti CV santrauką?

3. Darbo patirtis

Šioje skiltyje turėtų būti aprašyta visa Jūsų darbo patirtis, pradedant nuo naujausios. Nurodykite savo pareigų pavadinimą, organizacijos pavadinimą, išdirbtą laiką ir pagrindines pareigas. Įrašykite savo darbo patirtį, praktikas, savanoriškas veiklas. Kiekvienai darbo vietai nurodykite savo pareigų pavadinimą, darbdavį, datas. Tada išvardinkite svarbiausias pareigas, įgūdžius ir pasiekimus. Kad paremtumėte kiekvieną teiginį ir parodytumėte savo įtaką, sustiprinkite kiekvieną punktą galingais veiksmažodžiais ir skaičiais.

Pasirinkite pareigas, kurios labiausiai atitinka jūsų siūlomą darbą, ypač jei jų sąrašas yra ilgas. Jei turite ilgametę patirtį, galite sumažinti senų ar nesvarbių pareigų aprašymus. Jei turite pozicijų prieš daugiau nei 10 metų, galite jas ištrinti. Pavyzdžiui, darbo patirtį galite išdėstyti taip:

Pareigos

Darbovietės pavadinimas, vieta

Data – data

Pareigų apibūdinimas

Atsakomybės

Pasiekimai, projektai

4. Pasiekimai

Tai Jūsų galimybė parodyti, kaip ankstesnė patirtis suteikė įgūdžių, reikalingų, kad taptumėte tinkamu kandidatu. Surašykite visus susijusius įgūdžius ir pasiekimus (paremkite juos pavyzdžiais) ir paaiškinkite, kaip juos pritaikysite naujame vaidmenyje.

5. Išsilavinimas

Čia turėtų būti įvardyta Jūsų švietimo patirtis ir pasiekimai, nurodant datas, kvalifikacijos tipą ir (arba) Jūsų įgytą pažymį. Konkrečios švietimo dalys, kurias įtraukiate į savo CV, priklausys nuo Jūsų asmeninės situacijos. Pvz., jei turite daugiau švietimo pasiekimų nei darbo patirties, pabrėžti šį skyrių yra gera idėja.

6. Pomėgiai

Jums ne visada reikia įtraukti pomėgius į savo CV, tačiau, jei paminėsite svarbius dalykus, tai gali sustiprinti Jūsų įgūdžius ir padėti išsiskirti iš minios — jau nekalbant apie tai, kad bus apie ką kalbėti darbo interviu metu. Tiesiog nesakykite, kad jums patinka bendrauti su draugais tik tam, kad galėtumėte ką nors pridėti. Jei tai nesukurs jokios pridėtinės vertės, tą punktą pamirškite. Prireikus taip pat turėtų būti įtraukta visa papildoma informacija, pavyzdžiui, priežastys, dėl kurių pasikeitė karjera, ar priežastys, dėl kurių trūksta karjeros istorijos.

Priklausomai nuo pareigų ar vietos į kurią pretenduojate, pridėkite įgūdžių skiltį. Pavyzdžiui:

7. Įgūdžiai

 • IT įgūdžiai
 • Užsienio kalbos
 • Mokymai / studijos užsienyje
 • Disertacijos / tezės
 • Mokslinė-tiriamoji patirtis
 • Mokymo patirtis
 • Publikacijų pristatymai, paskaitos ir parodos
 • Stipendijos
 • Apdovanojimai ir laimėjimai
 • Techninių, kompiuterinių ir kalbos įgūdžių profesininės licencijos, pažymėjimai ir narystės

Kokių įgūdžių ieško darbdaviai?

8. Rekomendacijos

Įrašyti rekomendacijas į savo CV jau nebėra standartinė praktika. Galite įtraukti eilutę, kurioje parašykite „rekomendacijos pateikiamos paprašius“, tačiau jei neturite vietos, priimtina šią skiltį visiškai pašalinti.

Kokius žodžius naudoti savo CV?

Išsiaiškinti, kokius žodžius naudoti savo CV ir kaip rašyti CV be jų, gali būti sunku, ypač kai stengiatės sutalpinti daug įgūdžių ir patirties į trumpą dokumentą. Tinkami raktiniai žodžiai Jūsų CV galėtų būti:

 • Suorganizavau
 • Optimiazavau
 • Pagerinau
 • Sukūriau
 • Mokiau
 • Atlikau
 • Išleidau
 • Parašiau

Be to, kad vartojate tinkamus žodžius, taip pat turėtumėte pagrįsti juos tikrais pasiekimais. Ne tik išsiskirsite iš kitų, turinčių tapačius įgūdžius, bet ir galėsite efektyviau įrodyti savo tinkamumą. Galų gale, kiekvienas gali pasakyti, kad yra darbštus, bet ne visi gali tai įrodyti.

Kokius žodžius naudoti CV?

Ką išmesti?

Kai kalbama apie Jūsų CV, yra tam tikrų žodžių ir frazių, kurių turėtumėte vengti, ir jie dažniausiai susideda iš pernelyg didelių klišių. Naudodamiesi jomis galite ne tik sudirginti už samdymą atsakingą asmenį, bet ir įsilieti į panašių kandidatų jūrą. Nors visi įdarbinantieji turės savo erzulių, čia pateikiami tik keli blogiausi CV žodžiai:

 • Puikūs bendravimo įgūdžiai
 • Orientuotas į tikslą
 • Lankstus
 • Motyvuotas
 • Multitasker‘is
 • Savarankiškas
 • Perfekcionistas

Savaime suprantama, galimos išimtys, jei kuris nors iš aukščiau paminėtų žodžių yra įtrauktas į darbo aprašymą kaip esminis įgūdis. Tačiau vis tiek labai svarbu naudoti pavyzdžius jam paremti.

Kurių žodžių vengti CV?

Kaip turėčiau pateikti savo CV?

Jūsų CV yra pirmas dalykas, kurį darbdaviai pamatys ieškodami naujo darbuotojo, ir tai, kaip jis atrodo iš pirmo žvilgsnio, bus priežastis, ar verta jį perskaityti išsamiau. Net jei Jūsų įgūdžiai tobulai atitinka pareigų aprašymą, nepatogus ir painus CV tikriausiai net nesulauks antro žvilgsnio. Norėdami, save (ir savo įgūdžius) nušviesti geriausia šviesa, visada turėtumėte:

 • CV išlaikyti trumpą ir glaustą (beveik visada pakaks dviejų a4 pusių)
 • Parinkti aiškų, profesionalų šriftą, kad Jūsų CV būtų perskaitomas lengvai (palikite Comics Sans ir Word Art devyniasdešimtuosiuose, kur jie ir priklauso)
 • Viską išdėstykite logine tvarka, su pakankamais tarpais ir aiškiomis skyrių antraštėmis (pvz., darbo patirtis, išsilavinimas)
 • Savo patirtį ir išsilavinimą įrašykite atvirkštine chronologine tvarka, kad išryškintumėte savo naujausią patirtį ir pasiekimus
 • Kruopščiai patikrinti gramatiką

Formatavimo gairės

Jei nesate tikri, kaip formatuoti savo CV, verta atsisiųsti keletą CV šablonų. Galų gale, jūsų CV formatavimas yra toks pat svarbus kaip ir turinys. Keletas formatavimo patarimų, kuriuos reikėtų atsiminti, jei domitės, kaip rašyti CV tobulai:

 • Ilgis: standartinis CV dydis yra du puslapiai. Tačiau vienas dydis netinka visiems, todėl kai kuriems specialistams vienas ar trys puslapiai gali būti tinkamesni.
 • Antraštės: kiekvienas skyrius turi būti su didele, paryškinta antrašte
 • Šrifto tipas: dauguma darbdavių gaus jūsų CV skaitmeniniu formatu, todėl rinkitės aiškų šriftą, pavyzdžiui, Calibri ar Arial. Antraštėms galite naudoti kitokį šrifto tipą, tačiau išlaikykite jį profesionalų ir lengvai skaitomą.
 • Šrifto dydis ir puslapio paraštės: Jūsų CV tekstas turėtų būti nuo 10 iki 12 taškų, o antraštės — nuo 14 iki 18 taškų. Išlaikykite savo puslapio paraštes apie 2,5 cm, bet niekada nesumažinkite jų iki mažesnio nei 1,27 cm, nes kitaip jūsų CV bus netvarkingas ir sunkiai skaitomas. Balta erdvė užtikrina aiškumą ir profesionalumą.
 • Koregavimas (proofreading) ir nuoseklumas: jūsų formatavimas turi būti vienodas visame jūsų CV. Nesužeiskite savo įvaizdžio, darydami rašybos ir stiliaus klaidas; investuokite į profesionalių koreguotojų paslaugas.
 • Pritaikymas, raktiniai žodžiai ir ATS: jei teikiate paraišką dėl darbo, ji turi būti pritaikyta pareigomis, raktiniai žodžiai turi tai atspindėti. Tai ne tik parodys darbdaviams, kodėl Jūs esate tinkamas kandidatas, bet ir padės Jūsų paraiškai įveikti ATS robotus.
 • Failo išsaugojimas: tikėtina, kad jūs atsiųsite savo CV el. paštu arba per darbų portalą. Išsaugokite savo CV kaip pdf failą, kad darbdaviai galėtų jį atidaryti bet kuriame įrenginyje. Pdf formatu taip pat išlaikomas formatavimas, todėl galite būti tikri, kad darbdaviai matys jūsų CV kaip Jūs norite.

Kas yra ATS?

Nemokami CV šablonai

Ko nerašyti į CV?

Amžiaus ir gimimo datos: vienintelės datos, kurios turėtų būti nurodytos jūsų CV turėtų būti prie darbo patirties ir išsilavinimo. Jūsų amžius neturi įtakos Jūsų galimybėms atlikti darbą, o darbdaviams yra neteisėta klausti apie amžių pagal 2010 m. lygybės įstatymą. Šeimyninė padėtis, kaip ir jūsų amžius, neturi įtakos jūsų galimybėms atlikti darbą. Ši informacija yra taip pat saugoma pagal 2010 m. lygybės įstatymą.

Ko nerašyti į CV?

Paskutinės mintys

Jei parašėte savo CV, nemanykite, kad viskas baigta. Kiekvienas darbas yra skirtingas, todėl, norint išsiskirti, yra labai svarbu pritaikyti savo CV kiekvienai pozicijai atskirai. Redaguokite savo CV pagal darbo aprašymą kiekvieną kartą, kai naujai pateiksite prašymą. Taip galėsite įsitikinti, kad Jūsų CV kiekvieną kartą atitiks darbo kriterijus. Pabrėžkite, kad esate tinkamas darbui, apibūdindami:

 • Konkrečius įgūdžius, kuriuos galite pasiūlyti darbdaviui
 • Svarbius pasiekimus ir laimėjimus
 • Turimą darbo patirtį ir išsilavinimą savo srityje
 • Asmenines savybes, kurios leis Jums gerai atlikti pareigas
 • Supratimą apie darbo reikalavimus

Kaip siųsti CV?

Viliamės, kad dabar gerai žinote, kaip rašyti CV, ir greitai susirasite savo svajonių darbą. Darbdaviui užtenka vos septynių sekundžių nuspręsti, ar išsaugoti, ar atmesti Jūsų CV. Pasistenkite sukurkite savo CV nepriekaištingai.