Pradžia » Psichologija » Kas yra meilė?

Kas yra meilė?

Meilė yra sudėtinga.

Emocijų, elgesio ir įsitikinimų derinys, susijęs su stipriu prisirišimo, apsaugojimo, šilumos ir pagarbos kitam žmogui jausmu.

Meilę galima naudoti ir gyvūnams, kurie nėra žmonės, principams ir religiniams įsitikinimams. Pavyzdžiui, žmogus gali sakyti, kad myli savo šunį, myli laisvę ar myli Dievą.

Kas yra meilė?

Meilė ištisas kartas buvo mėgstama filosofų, poetų, rašytojų ir mokslininkų tema, o įvairūs žmonės ir grupės dažnai kovojo dėl jos apibrėžimo.

Nors dauguma žmonių sutinka, kad meilė reiškia stiprų meilės jausmą, yra daug nesutarimų dėl tikslios jos prasmės, o vieno žmogaus „aš tave myliu“ gali reikšti visai ką kita nei kito.

Kai kurie galimi meilės apibrėžimai:

  • Noras pirmenybę teikti kito gerovei ar laimei virš savo.
  • Nepaprastas prisirišimo, prieraišumo ir poreikio jausmas.
  • Dramatiški, staigūs traukos ir pagarbos jausmai.
  • Trumpalaikė rūpesčio, meilės ir panašių emocijų.
  • Pasirinkimas įsipareigoti padėti, gerbti ir rūpintis kitu, pavyzdžiui, santuokoje ar susilaukus vaiko.
  • Kažkoks minėtų emocijų derinys.

Buvo daug diskutuojama apie tai, ar meilė yra pasirinkimas, yra kažkas, kas yra nuolatinė ar trumpalaikė, ir ar meilė tarp šeimos narių ir sutuoktinių yra biologiškai užprogramuota ar kultūriškai indoktrinuota. Meilė kiekvienam žmogui ir kultūrai gali skirtis. Kiekviena diskusija apie meilę gali būti tiksli tam tikru laiku ir kur nors. Pavyzdžiui, kai kuriais atvejais meilė gali būti pasirinkimas, o kitais – nevaldoma.

Meilė vs geismas

Ypač ankstyvose santykių stadijose gali būti sunku atskirti meilę ir geismą. Abu yra susiję su fiziniu potraukiu ir svaiginančiu savijautos chemikalų antplūdžiu, kartu su dažnai užvaldomu noru būti arčiau kito žmogaus, tačiau tik vienas yra ilgalaikis: meilė.

Meilė yra tai, kas puoselėjama tarp dviejų žmonių ir laikui bėgant auga, pažindama jį ir kartu išgyvendama daugybę gyvenimo peripetijų. Tai apima įsipareigojimą, laiką, abipusį pasitikėjimą ir priėmimą.

Kita vertus, geismas yra susijęs su sekso vedamais pojūčiais, kurie iš pradžių traukia žmones vienas į kitą ir pirmiausia skatina potraukis daugintis. Pasižymintis lytiniais hormonais ir idealistine susižavėjimu, geismas neryškina mūsų gebėjimą pamatyti žmogų tokį, koks jis yra iš tikrųjų, todėl tai gali sukelti ilgalaikius santykius, o gal ir ne.

Pavyzdžiui, Lana palaiko ryžtingus santykius su Steve’u ir jos seksualinis potraukis jam mažėja. Ji myli jį ir juo rūpinasi, tačiau jaučiasi nerami ir nepatenkinta jų fiziniais santykiais. Susitikusi su Brendanu, ji patiria tiesioginius potraukio ir ilgesio jausmus. Jos smegenyse esantys cheminiai pasiuntiniai pradeda siųsti signalus, kad galėtų persekioti šį naują vyrą, nors ji nieko apie jį nežino, išskyrus tai, kaip jo buvimas priverčia ją jaustis fiziškai. Užuot siekusi pagerinti artumą su dabartiniu partneriu, ją įveikia geismas kažkam naujam.

Idealus intymių santykių scenarijus, kai kurie gali pasakyti, apima subalansuotą meilės ir geismo derinį. Juk geidimas kažko paprastai yra svarbus ankstyvasis ilgalaikės partnerystės etapas, o šios pradinės kibirkštėlės ​​atkūrimas yra praktika, kurią verta puoselėti įsipareigojusioms poroms.

Meilė ir psichinė sveikata

Nors beveik niekas negali susitarti dėl vieno meilės apibrėžimo, dauguma žmonių sutinka, kad meilė vaidina svarbų vaidmenį tiek fizinėje, tiek psichologinėje gerovėje. Daugybė tyrimų parodė meilės naudą. Meilės vaidmuo psichinėje sveikatoje yra toli siekiantis, tačiau keletas pavyzdžių:

  • Tai, kad kūdikiai, kuriems nerodoma meilė ir meilumas dažnai laikant ir prisiglaudžiant, gali būti atidėtas vystymuisi arba blogai.
  • Jausmas nemylimas stipriai koreliuoja su žemos savivertės ir depresijos jausmais.
  • Žmonės, kurie jaučiasi kitų mylimi ir praneša, kad myli kitus žmones, būna laimingesni.
  • Meilė gali vaidinti ilgalaikę sveikatą, o emocinio ryšio jausmas gali padėti padidinti imunitetą.