Pradžia » Psichologija » Kas yra nerimas?

Kas yra nerimas?

Amerikos psichologų asociacija (APA) nerimą apibūdina kaip „emociją, kuriai būdingi įtampos jausmas, nerimaujančios mintys ir fiziniai pokyčiai, pavyzdžiui, padidėjęs kraujospūdis“.

Nerimo sutrikimai yra tokios būklės, kai nerimas nepraeina ir laikui bėgant gali dar labiau pablogėti. Simptomai gali trukdyti kasdienei veiklai, tokiai kaip darbas, mokykla ir santykiai.

Yra keletas nerimo sutrikimų tipų, įskaitant:

 • Generalizuotas nerimo sutrikimas (GAD). Žmonės, turintys GAD, nerimauja dėl įprastų problemų, tokių kaip sveikata, pinigai, darbas ir šeima. Tačiau jų rūpesčiai yra per dideli, ir jie jų turi beveik kiekvieną dieną mažiausiai 6 mėnesius.
 • Panikos sutrikimas. Žmonės, turintys panikos sutrikimą, patiria panikos priepuolius. Tai staigūs, pasikartojantys intensyvios baimės laikotarpiai, kai nėra pavojaus. Atakos įvyksta greitai ir gali trukti kelias ar daugiau minučių.
 • Fobijos. Žmonės, turintys fobijų, stipriai baiminasi to, kas kelia realų pavojų arba visai jo nekelia. Jų baimė gali būti dėl vorų, skraidymo, vykimo į sausakimšas vietas ar buvimo socialinėse situacijose (vadinama socialiniu nerimu).

Nerimo priežastis nežinoma. Tokie veiksniai kaip genetika, smegenų biologija ir chemija, stresas ir jūsų aplinka gali vaidinti svarbų vaidmenį.

Įvairių nerimo sutrikimų rūšių rizikos veiksniai gali skirtis. Pavyzdžiui, GAD ir fobijos dažniau pasitaiko moterims, tačiau socialinis nerimas vienodai veikia vyrus ir moteris. Yra keletas visų nerimo sutrikimų bendrų bruožų:

 • Tam tikri asmenybės bruožai, pavyzdžiui, drovumas ar uždarumas
 • Trauminiai įvykiai ankstyvoje vaikystėje ar suaugus
 • Nerimas ar kiti psichikos sutrikimai šeimoje
 • Kai kurios fizinės sveikatos sąlygos, pvz., skydliaukės problemos ar aritmija

Skirtingi nerimo sutrikimų tipai gali turėti skirtingus simptomus. Bet jie visi turi derinį

 • Nerimastingos mintys ar įsitikinimai, kuriuos sunku suvaldyti. Jie priverčia jus jaustis neramiai ir įsitempus bei trukdo kasdienybei. Jie neišnyksta ir laikui bėgant gali pablogėti.
 • Fiziniai simptomai, tokie kaip širdies plakimas ar nepaaiškinami skausmai, galvos svaigimas ir dusulys.
 • Elgesio pokyčiai, pavyzdžiui, vengimas atlikti kasdienes veiklas.
 • Kofeino, kitų medžiagų ir tam tikrų vaistų vartojimas gali pabloginti jūsų simptomus.

Norėdami diagnozuoti nerimo sutrikimus, jūsų gydytojas paklaus jūsų simptomų ir ligos istorijos. Jums taip pat gali būti atliktas fizinis tyrimas ir laboratoriniai tyrimai, kad įsitikintumėte, jog kitokia sveikatos problema nėra jūsų simptomų priežastis.

Jei neturite kitų sveikatos problemų, gausite psichologinį įvertinimą. Jūsų gydytojas gali tai padaryti arba galite kreiptis į psichinės sveikatos specialistą.

Pagrindiniai nerimo sutrikimų gydymo būdai yra psichoterapija, vaistai arba abu.

 • Savipagalba
  • Streso valdymas: išmokimas valdyti stresą gali padėti apriboti galimus veiksnius. Organizuokite bet kokį artėjantį spaudimą ir terminus, sudarykite sąrašus, kad bauginančios užduotys būtų lengviau valdomos, ir įsipareigokite skirti laiko sau nuo studijų ar darbo.
  • Atsipalaidavimo metodai: paprasta veikla gali padėti nuraminti psichinius ir fizinius nerimo požymius. Šie metodai apima meditaciją, gilaus kvėpavimo pratimus, ilgas vonias, poilsį tamsoje ir jogą.
  • Pratimai, kad neigiamos mintys būtų pakeistos teigiamomis: sudarykite neigiamų minčių, kurios dėl nerimo gali neduoti ramybės, sąrašą ir šalia jo parašykite kitą sąrašą, kuriame būtų teigiamų, patikimų minčių. Sukurti psichinį įvaizdį, kaip sėkmingai susidurti su konkrečia baime ir ją nugalėti, taip pat gali būti naudinga, jei nerimo simptomai yra susiję su konkrečia priežastimi, pavyzdžiui, esant fobijai.
  • Palaikymo tinklas: kalbėkitės su pažįstamais žmonėmis, kurie palaiko, pavyzdžiui, su šeimos nariu ar draugu
  • Pratimai: fizinis krūvis gali pagerinti savęs vaizdą ir išlaisvinti smegenyse chemines medžiagas, kurios sukelia teigiamus jausmus.
 • Kognityvinė elgesio terapija (CBT) yra psichoterapijos rūšis, dažnai naudojama nerimo sutrikimams gydyti. CBT moko jus skirtingų mąstymo ir elgesio būdų. Tai gali padėti pakeisti reakciją į dalykus, dėl kurių jaučiate baimę ir nerimą. Tai gali apimti poveikio terapiją. Pagrindinis dėmesys skiriamas tam, kad galėtumėte susidurti su savo baimėmis, kad galėtumėte padaryti tai, ko vengėte.
 • Vaistai nerimo sutrikimams gydyti apima vaistus nuo nerimo ir tam tikrus antidepresantus. Kai kurių rūšių vaistai gali geriau veikti esant specifiniams nerimo sutrikimų tipams. Turėtumėte glaudžiai bendradarbiauti su savo gydytoju, kad nustatytumėte, kuris vaistas jums yra geriausias. Jums gali tekti išbandyti daugiau nei vieną vaistą, kol rasite tinkamą.