Pradžia » Psichologija » Sveika gyvensena. Pagrinai

Sveika gyvensena. Pagrinai

Sveika gyvensena yra svarbi kiekvienam. Kai rūpinamės savo fizine sveikata, mes taip pat jaučiamės geriau – tvirtesni, labiau atsipalaidavę ir geriau susitvarkome su sunkiais reikalais. Tai ypač svarbu sergant psichine liga.

Gyventi sveikiau reiškia:

 • Protiškai geriau jaustis – reguliarūs mankštos gali pakelti nuotaiką ir padėti jaustis geriau
 • Taupyti pinigus – valgyti nesveiką maistą, rūkyti ir gerti saldžius gėrimus ar alkoholį yra brangūs įpročiai
 • Mažiau sveikatos problemų – sveikas gyvenimo būdas reiškia mažesnę riziką susirgti daugeliu ligų
 • Perimti savo gyvenimo kontrolę – sveikimas padeda jaustis kontroliuojančiam savo gyvenimą.

„Sveika gyvensena“ reiškia sveiko gyvenimo būdo palaikymą ir įpročių, gerinančių jūsų sveikatą, diegimą. Gali būti sunku pakeisti senus įpročius, tačiau yra žingsnių, kuriuos galite padaryti, kad taptumėte sveikesni. Pirmas svarbus žingsnis yra nustatyti mažiau sveikus įpročius ir išmokti naujų, teigiamų įpročių juos pakeisti, pavyzdžiui:

 • Ką valgote ir geriate
 • Gerai miegoti ir valdyti stresą
 • Užsiiminėti saugiu seksu, atsakingai vartoti alkoholį ir nepiktnaudžiauti narkotikais
 • Būti fiziškai aktyviems
 • Palaikyti ryšį su kitais
 • Žinoti apie bet kokią riziką sveikatai, susijusią su jūsų liga ir jos gydymu, ir bendradarbiauti su savo gydytoju, kad šis jus stebėtų ir imtųsi veiksmų
 • Prisiimti atsakomybę už savo bendrą sveikatą, įskaitant reguliarų akių ir dantų tikrinimą

Raktai norint sukurti teigiamus įpročius, kuriuos greičiausiai laikysitės, yra:

Keiskite tik vieną dalyką vienu metu – pažiūrėkite į naudą, kurią gali sukelti valgant sveikesnį maistą ar imantis mankštos ar metant rūkyti

Atlikite nedidelius pakeitimus – pavyzdžiui, eikite reguliariai pasivaikščioti, užuot veržęsi bėgti 5 km kiekvieną dieną, tai turės daugiau galimybių tapti įpročiu, kurį išlaikysite.

Būkite lankstus – pavyzdžiui, jei nuspręsite sumažinti cukraus kiekį, darykite tai palaipsniui per kelias savaites, o ne iš karto. Sumažinus nuo dviejų arbatinių šaukštelių kavoje iki pusantro, paskui vieno ir t.t., jūsų skonio receptoriai prisitaikys ir rečiau geidžiate cukraus.

Remkitės tuo, ką jau darote, pavyzdžiui, jei kartais perkate vaisių valgyti, tada pabandykite nusipirkti daugiau jų (ir mažiau sausainių ir traškučių).

Atminkite, kad padidinus ar pridedant nors vieną naują elgesį sveikatai, jūsų sveikata gali būti labai reikšminga.

Yra keletas dalykų, kuriuos galite padaryti, kad išspręstumėte bet kokius papildomus iššūkius, susijusius su jūsų liga ir jos gydymu, pavyzdžiui, mieguistumas, potraukis cukrui ar motyvacijos stoka. Veiksmai, kuriuos galite atlikti, yra šie:

 • Organizuokite kasdienę veiklą, pavyzdžiui, jei ryte esate mieguistas, organizuokite mankštą popietei.
 • Aptarkite dalykus su savo gydytoju – gali būti, kad galite išbandyti kitą vaistą, arba paprašykite siuntimo pas specialistą, pvz., dietologą ar psichologą, kad gautumėte ekspertų patarimų.

Būti sveikam reiškia daugiau nei susitvarkyti ir pasijusti geriau, tai taip pat reiškia išlikti tokiu. Patarimai, kaip išlaikyti motyvaciją, yra šie:

 • Suplanuokite reguliarius patikrinimus su savo gydytoju, kad galėtumėte stebėti jūsų pažangą.
 • Apdovanokite save – gerai jausitės ugdydami sveikesnius įpročius, apdovanodami save kažkuo maloniu.
 • Įveikite paslydimus – jei paslysti, būk realistiškas ir pradėk iš naujo.

Yra daugybė būdų, kaip gauti reikiamą palaikymą, kad galėtumėte išlikti sveiki. Svarbus žingsnis – surasti gerą šeimos gydytoją (bendrosios praktikos gydytoją), su kuriuo jums patogu aptarti savo sveikatą. Kiekvieną kartą apsilankę pas tą patį šeimos gydytoją, galite kartu tvarkyti savo sveikatą ir prireikus organizuoti patikrinimus.

Turint ką nors kitą kaip „palaikantįjį asmenį“, gali būti labai svarbu išlaikyti sveikus įpročius. Kalbėkitės su savo draugais, šeima, psichinės sveikatos programa ar darbuotoju. Nepamirškite kitų paslaugų savo rajone, kuriomis taip pat galite pasinaudoti.