Pradžia » Psichologija » Kūno kalba – įvaizdžio kūrimo priemonė, kuri atskleidžia nepastebimas detales

Kūno kalba – įvaizdžio kūrimo priemonė, kuri atskleidžia nepastebimas detales

Psichologija yra vienas unikaliausių reiškinių žmonijos istorijoje, kurį pasaulis studijuoja iš kartos į kartą. Šiais 21a. laikais, šią sferą galime sutikti visur: ar tai būtų sporto industrija, ar pramogų, o gal apsilankymas ketvirtadienio popietę pas psichologą? Ši tema neišsemiama ir diskutuot apie ją galima būtų valandų valandas. Nuo vidinių problemų ar nerimo pojūčių, iki asmeninio tobulėjimo. Ne, nekalbu apie asmeninį tobulėjimą iškeliama Facebooke iš mentoriaus/milijonieriaus užrašų, kuris galbūt labiau kelia šypseną, negu paskatina tikėti, o apie saves ir kito pašnekovo analizę, kuri padeda pažinti situacijas iš naujų perspektyvų.

Galima stebėti žmogaus elgesį, jo poelgius, kurie tuo pačiu gali būti ir ne visiškai nuoširdūs ar tikri, tačiau ko niekas nesuvaidintų, ir kas gali padėti dar daugiau suprasti negu ilgi pokalbiai su pašnekovu – kūno kalba. Kūno kalba kaip minima pačios sąvokos apibūdinime, yra viena efektyviausių priemonių, padedančių geriau suprasti pašnekovą. Retkarčiais, ji išduoda netgi daugiau negu pasako kalbančiojo išsakyti žodžių junginiai. Retkarčiais, tik kūno kalba ir išduoda asmenybės nepatogumą, nervingumą ir visas kitas emocijas, kurios slepiasi po kasdieninę kaukę prieš kitus. Norint ,,palįsti“ po minima kaukę į giliausias kūno gelmes, mes analizuojame individo nebyliąją kalbą gestais, mimikomis ar judesiais.

Veikiausiai visi galėtų pritarti, jog net tokia smulkmena kaip laikysena, daug nusako apie žmogaus pasitikėjimą savimi. Susikūprines ar susigūžęs žmogus tikrai neprimins tvirtai pasitikinčio žmogaus. Kita vertus, išsitiesusio ir galvą iškėlusio žmogaus kūno kalba jau demonstruos visai ką kitą. Galbūt kai kuriems tai siejasi su perdėtu pasipūtimu ir arogancija, tačiau tai puikus savim pasitikinčio įvaizdžio formavimo ,,įrankis”. Šie įpročiai gali būti kritiškai svarbūs situacijose, kurios yra oficialios – darbo pokalbiai, susitikimai su verslo partneriais ar net eiliniame pasimatyme su priešingos lyties atstovu ar atstove. Tokiose situacijose patariama pasirinkti plačią erdvę, nesutrikti išgirdus klausimą ir nepradėti naudoti nereikalingų judesių, kurie parodytų kilusį pasimetimą ar nepasitikėjimą savimi.

Kitas kūno kalbos svarbus faktorius – gestai, judesiai. Daugelis mūsų naudojimų judesių padeda išreikšti mūsų emocijas ir jausmus. Įsijautęs į pokalbį, žmogus nevengia plačių rankų mostų, kas parodo užtikrintumą. Pavyzdžiui atviri delnai ir plaštakų rodymas, simbolizuoja nuoširdumą, atvirumą su pašnekovu. Smakro glostymas ar delnų trinimas – dar viena kūno kalbos forma. Analizuojant viena iš šių formų, konkrečiau delnų trinimą, galima pastebėti skirtingas tendencijas. Jeigu delnai trinami greitesniu tempu, tai dažnesniu atveju gali reikšti teigiamas situacijos pasėkmes pašnekovui, jeigu lėtesniu – tokiu atveju sėkmė veikiausiai šypsosi jums. Priešingai būtų kalbant apie kitokius gestus kaip neryžtingi veiksmų mostai ar sunerti rankų pirštai. Su tokiomis situacijomis turbūt esame susidūręs kiekvienas, ar bent jau pastebėjęs šias tendencijas, jog vis sudėtingesniai situacijai įvykus, mūsų kūnas neranda vietos, o ir judesiai atrodo nenaturalūs.

Kūno kalba gali lemti net ir pirmąjį įspūdį naujoje pažintyje. Pasitikinčio savimi žmogaus vaidmeniui būdinga tvirtas rankos paspaudimas, tačiau net ir jis turi būti tam tikrose ribose. Pernelyg stiprus paspaudimas gali reikšti agresiją, juntama pranašumą ar kito individo asmenybės nuvertinimą. Be kita ko, pernelyg minkštas paspaudimas, gali signalizuoti nepasitikėjimą ar uždarą būdą būdinga introvertiškoms personoms. Skubotas paspaudimas – baimė, atsargumas. Veikiausiai daugelis sutiks, jog žmonėms daug reiškia pirmas įspūdis, neretai jis lemia tolimesnę draugystės eigą. O visgi rankos paspaudimas yra vienas iš pirmųjų ryšio sukūrimo tarp individų žingsnių, tad jis automatiškai tampa be galo svarbiu.

Taigi, kūno kalba gali būti stiprus ginklas, norint pavergti pašnekovą, ar pasukti pokalbį sava naudinga puse. Beskaitant situacijas ir analizuojant žmogaus kūno mimikas, gestus ar judesius, galima į kitą asmenybę pažiūrėti pro platesnę prizmę bei pastebėti tikrąsias individo intencijas. Tai taip pat be galo svarbu mūsų kasdieniniame gyvenime siekiant gražesnių santykių su artimaisiais, darbe ar paprasčiausiai analizuojant save ir ugdant savo vidinį ,,aš ” .